Viesti studioon

studio@radiopori.fi
Sunnuntai, 17.
lokakuuta
2021.
Onnittelut -
Lohko

#pori

#radiopori

#pesäkarhut

#some

9.9.2021, 15:02

Isomäki areenalla käytössä lähes koko kapasiteetti - taloudellinen tilanne edelleen haastava

Porin Ässät kertoo, että yhtiön liikevaihto kasvoi touko-heinäkuussa verrattuna viime vuoden vastaavaan aikaan. Tänä vuonna touko-heinäkuussa liikevaihto oli noin 1,2 miljoonaa euroa, kun vuotta aiemmin se oli noin 970 000 euroa. Ässien liikevaihto kasvoi vertailuajankohtaan nähden 21,6 prosenttia.

Viime tilikaudella liiketoiminnan muissa tuotoissa oli vertailujaksolla lisäksi 120 000 euroa saatuja avustuksia. Verrattuna koronaviruspandemiaa edeltävään vertailukelpoiseen ajankohtaan (2019 – 2020) Ässien liikevaihto laski 20,6 prosenttia.

Ässät on saavuttanut 86,5 prosenttia viime kauden yhteistyökumppanimyynnistä. Euromääräisesti summa on noin 1,63 miljoonaa euroa.

Huomenna alkavalle kaudelle Ässät on myynyt 1209 kausikorttia.

Isomäki Areenan kapasiteetista käytössä 75 prosenttia

Isomäki Areenan maksikapasiteetti tulee olemaan kauden ensimmäisissä kotiotteluissa 75 prosenttia sekä katsomo että ravintolatilojen osalta.

Tulevalla kaudella Ässät ilmoittaa tarkan paikan päälle olevien ihmisten lukumäärän ottelun virallisena yleisömääränä. Vastaava käytäntö oli voimassa jo viime kaudella, mutta sitä edeltäviin kausiin yleisömäärät eivät ole vertailukelpoisia, koska aikaisempina vuosina Ässät on ilmoittanut yleisömääräksi myytyjen lippujen kokonaismäärän.

- Olemme edelleen talouden osalta haastavassa tilanteessa. Tämä johtuu siitä, että kassatilanteemme kaipaa kipeästi tapahtumamyynnin euroja. Kaikki pienetkin puskurimme on nyt syöty ja sen vuoksi tarvitsemme ottelutapahtumien tuloja, kertoo Ässien toimitusjohtaja Mikael Lehtinen.

- Seuran taloustilanteelle on hyvin merkityksellistä, että Liiga alkaa ja toimintaamme ei kohdistu merkittäviä rajoituksia. Nyt jännitämme sitä, millä mittakaavalla yleisö palaa Isomäkeen.

- Ässien pääliiketoiminta on tapahtumaliiketoimintaa (urheilutapahtumat, yksityistilaisuudet, konsertit, messut jne.) Pysyäksemme kilpailussa mukana ja pystyäksemme kehittämään seuraa, on tapahtumien määrän oltava vähintään 60 kappaletta kaudessa (runkosarjan kotipelit 30 kpl ja muut tapahtumat 30 kpl). Tuo edellä kuvattu määrä luo kiinteän pohjan liiketoiminnalle, valitettavasti tiedämme jo tässä vaiheessa, että emme tule saavuttamaan tuota kokonaismäärää loppuvuoden peruutuksien vuoksi. Pandemiasta toipuminen siis ottaa aikaa, summaa Lehtinen.

 

Uusimmat uutiset

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Jääkiekko - 16.10.2021, 19:55

Kuuntele parhaat palat nuottia klikkaamalla.

Paikallinen - 16.10.2021, 8:49

Koronapotilaiden sairaanhoidon tarve on yhä korkealla tasolla Satakunnassa.

Satasairaalassa on tällä hetkellä hoidossa 10 Covid-potilasta, joista 2 on tehohoidossa. Perusterveydenhuollon yksiköiden vuodeosastolla on 8 iäkästä potilasta. 

Paikallinen - 15.10.2021, 13:51

Pori Jazzin hallituksen puheenjohtaja Kristian Vainio kertoo Ylelle, että festivaali ei ole etsimässä uutta toimitusjohtajaa. Tehtävää hoitanut Miika Ranne jätti paikkansa keväällä.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 15.10.2021, 11:43

Uusi liigakausi on startannut koronan sävyttämän viime kauden jälkeen. Porin Ässillä on haastattelua tehdessä 13 ottelua takana, joista kasassa on kolme kolmen pisteen voittoa.

Paikallinen - 15.10.2021, 10:02

Tervasmäen ja Haistilan välillä Nakkilassa tapahtui perjantaina aamulla kahden henkilöauton välinen perääajo. Pelastuksen saapuessa paikalla etummaisena ollut ajoneuvo oli jo poistunut paikalta. Peräänajanut henkilöauto ajautui ulos tieltä päin valotolppaa. Henkilöautossa oli kaksi osallista.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 15.10.2021, 9:48

Satakunnan ammattikorkeakoulun toimitusjohtaja, rehtori Jari Multisillalle luovutettavat käädyt on suunnitellut muotoilija ja kultaseppä Assi Arnimaa-Leinonen. Hänen kädenjälkeään on nähty monissa timanttisormus- ja hopeakorumallistoissa.

Paikallinen - 15.10.2021, 9:06

Aluehallintovirastot ovat kuluneen viikon aikana keskustelleet ravintoloiden ja tapahtumanjärjestäjien kanssa koronapassin käytännöistä. Asiasta uutisoi Yle.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 14.10.2021, 14:48

Uusyrityskeskus Enter Satakunta tarjoaa maksutonta yrityksen perustamisneuvontaa Satakunnan alueella. Yrityskehittäjä Jari Keinonen kertoo, että kaikki lähtee liikeideasta, mutta täysin valmista ideaa ei tarvita vaan yritysneuvonta myös auttaa idean kehittämisessä.

Paikallinen - 14.10.2021, 13:01

Poliisi sai aamulla noin puoli seitsemän aikaan tiedon Kalannintiellä tapahtuneesta onnettomuudesta. Onnettomuus tapahtui Uudenkaupungin ja Laitilan välillä, Alsilantien risteyksen kohdilla.

Sisältää kuvan
Pesäpallo - 14.10.2021, 12:53

Kaudella 2021 Suomen mestaruuden voittanut ja pesäpalloliikkeen suurimpana lisenssiseurana palkittu Pesäkarhut päivittää organisaatiotaan. Lyhyen ja tehokkaan hakuprosessin jälkeen seura on palkannut uuden toiminnanjohtajan. Samalla Pesäkarhut päivittää myös seuran hallinnollisia toimenkuvia.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 14.10.2021, 10:00

Vuoden 2022 talousarvioehdotus ei tuo suuria muutoksia tai yllätyksiä verrattuna kaupunginhallituksen elokuussa vahvistamaan kehykseen. Tulos jää edelleen 6,3 miljoonaa euroa alijäämäiseksi.  Esitys ei pidä sisällään korotuksia kunnallisveroprosenttiin eikä kiinteistöveroprosentteihin.

Paikallinen - 14.10.2021, 9:20

Porin Lyseon ja Porin suomalaisen yhteislyseon yhdistymisessä syntyneen uuden koulun nimeksi varmistui eilen sivistyslautakunnan hyväksymänä Porin Lyseon koulu. Uusi nimi otetaan käyttöön 1.8.2022 alkaen.

Paikallinen - 14.10.2021, 6:34

Koronatilanne on rauhoittumassa Rauman telakalla keskiviikkona päättyneiden laajojen testauksien myötä. RMC, telakan verkostoyritykset ja Rauman terveysviranomaiset ovat tällä viikolla testauttaneet noin 350 rakenteilla olevan laivan parissa työskentelevää henkilöä.

Paikallinen - 13.10.2021, 15:05

Lounais-Suomen aluehallintovirasto on antanut Rauman kunnan alueelle määräyksen pakollisista terveystarkastuksista ajalle 13.10.2021-2.5.2022.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 13.10.2021, 13:16

Ainutlaatuinen Dingo-ilmiö saa oman musikaalinsa Rauman kesäteatterissa kesällä 2022.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 13.10.2021, 12:44

Heikki Partinen on toiminut Porissa Hertzin autovuokraamossa yrittäjänä nyt viitisen vuotta. Mukana yrityksessä ovat myös puoliso ja poika. Autojen määrä on jopa tuplaantunut viidessä vuodessa ja puhelimen päässä päivystetään 24/7.

Paikallinen - 13.10.2021, 8:28

Kasitien ohituskaistahanke on saatu nyt päätökseen kun kaikkiaan kolme ohituskaistaparia on saatu valmiiksi. Turun ja Porin välisellä tieosuudella on rakennettu kolmea ohituskaistaa vuosien 2020 ja 2021 välisenä aikana.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 12.10.2021, 15:06

Porin keskustan vesialueilla valmistaudutaan kovaa vauhtia talven tuloon. Raumanjuovan ylittävä Niittäjänsilta asuntomessualueella nostetaan talviteloille tänään tiistaina. Myös veneilykausi alkaa olla tältä vuodelta ohi, ja venelaitureiden purkutyöt aloitetaan tämän viikon perjantaina.

Paikallinen - 12.10.2021, 7:50

Porin tekniseksi toimialajohtajaksi on valittu diplomi-insinööri Markku Koppelomäki. Valinta tehtiin Porin kaupunginvaltuuston eilisessä kokouksessa. Päätös syntyi virkavaalissa lukemin 32-26. Yksi ääni hylättiin. Koppelomäki voitti äänestyksessä Olli-Pekka Kumpulan.

Paikallinen - 12.10.2021, 7:36

Rauman Satama Oy on saavuttanut 3000:nen tapaturmattoman päivän rajapyykin. Vuosia kokonaisvaltaisesti turvalliseen työskentelyyn panostaneen sataman turvallinen arki on jatkunut siis nyt jo yli kahdeksan vuoden ajan ilman yhtään poissaoloon johtanutta tapaturmaa.