Viesti studioon

studio@radiopori.fi
Lauantai, 8.
toukokuuta
2021.
Onnittelut -
Lohko

#pori

#radiopori

#pesäkarhut

#some

8.2.2021, 7:02 – päivitetty 8.2.2021, 13:00

Aaron Kangas Satakunnan vuoden urheilija 2020

Media

Moukarinheittäjä Aaron Kangas palkittiin lauantai-iltana Satakunnan Urheilugaalassa maakunnan vuoden 2020 urheilijaksi. Aaron heitti kerralla maailmantilaston kakkoseksi ja Suomen mestariksi. Aaron Kankaan isä, valmentaja Jarmo Kangas palkittiin Vuoden Valmentajana. Vuoden Satakuntalainen nuori urheilija palkinto myönnettiin Porin Voimailijat 81:n voimannostaja Fanny Lammiselle. Elämänura palkintona jaettava Uno -palkinto luovutettiin Matti ”Mölli” Keinoselle. Gaalatilaisuus järjestettiin etänä, ja se on katsottavissa Yle Areenasta.

Kaikki vuoden 2020 ansioista gaalassa palkitut:

 • Vuoden akatemiaurheilija Oskari Lahtinen, moukarinheitto Noormarkun Nopsa ja Porin Ässät U20
 • Vuoden Satakuntalainen nuori urheilija Fanny Lamminen, voimanosto, Porin Voimailijat -81
 • Urheilugaalan erikoispalkinto Seppo Hurme, Rauman Lukko
 • Vuoden urheilukulttuurin edistäjä Flikkatte Vitone -tapahtuma
 • Vuoden läpimurto Eero Ahola, kuulantyöntö, Porin Yleisurheilu
 • Vuoden jokeripalkinto Heikki Lähdekorpi, ammunta, Satakunnan ampujat
 • Vuoden joukkue Rauman Lukko miesten Liiga-joukkue
 • Vuoden valmentaja Jarmo Kangas, yleisurheilu
 • Vuoden urheiluteko Suunnistuksen SM-kilpailu Siikaisissa, Kankaanpään Suunnistajat ja Siikaisten Sisu
 • Satakuntalaisen urheilun elämänura –palkinto Matti ”Mölli” Keinonen, jääkiekko
 • Vuoden urheiluvaikuttaja Kaija Savunen, jalkapallo
 • Satakuntalainen urheilu-ura Timo Oksanen, jääpallo
 • Satakuntalainen urheilu-ura Jänne Väkiparta, jääpallo
 • Satakuntalainen urheilu-ura Jarno Väkiparta, jääpallo
 • Vuoden Urheilija Aaron Kangas, moukarinheitto, Kankaanpään seudun Leisku

Porin kaupungin stipendit:

 • Menestyneet Porilaiset urheilijat:
 • Leo-Pekka Tähti Ratakelaus, Porin Tarmo
 • Eero Ahola Kuulantyöntö, Porin Yleisurheilu
 • Jere Heino Vapaapaini, Porin painimiehet
 • Ville Heino Vapaapaini, Porin painimiehet

Vuoden 2020 lupaavina porilaisina nuorina urheilijoina palkittiin:

 • Venla Karttunen Karate, Porin Shotokan Karate Do ry
 • Laura Kivioja Pikaluistelu, Porin Pyrintö
 • Pihla Salonen Judo, Porin Judoseura Fudoshin
 • Lotta Vettenranta Paini, Porin Paini-Miehet

Kuntien ja seurojen vuoden seuratyöntekijät:

 • Eurajoki Ossi Valtonen, Eurajoen Veikot ry
 • Harjavalta Kai Hakanen, Vallan Suunta ry
 • Huittinen Marketta Mäenpää, Huittisten Latu ja Polku ry
 • Jämijärvi Anton Toivonen, Länsi-Suomen Valjakkourheilijat ry
 • Kankaanpää Jukka Lehtinen, Kankaanpään Urheilijat ry
 • Karvia Esko Hautakorpi, Karvian Kiri ry
 • Kokemäki Olli Teini, Kokemäen Kova-Väki ry
 • Merikarvia Tuomas Lähteenmäki, Merikarvian Lukko ry
 • Pomarkku Pirjo Schulze, Pomarkun Naisvoimistelijat ry
 • Pori Jari Wiksten, Porin Latu ja Polku ry
 • Rauma Seppo Hurme, Rauman Lukko
 • Säkylä Juha Rinta-Keturi, Säkylän Seudun Ampujat ry
 • Ulvila Krista Puronaho, Ulvilan Voimistelu ja Liikunta ry

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 8.5.2021, 11:44

Porin kaupunginhallitus käsittelee maanantaina Porin Vesi -liikelaitoksen johtajan valintaa.

Kaupunginhallitus on haastatellut virkaan kuusi henkilöä, joista henkilöarviointiin lähetetiin Kia Aksela, Ismo Lindfors ja Pirjo Patala.

Paikallinen - 8.5.2021, 8:53

Henkilöauto tuhoutui kokonaan tulipalossa Lehtikuusentiellä perjantain ja lauantain välisenä yönä. Pelastuslaitos sai hälytyksen palosta kello yhden tienoilla.

Paikallinen - 7.5.2021, 15:44

Keskustan uimahalli avataan yleisökäyttöön maanantaina 10.5. kello 12 ja Meri-Porin uimahalli tiistaina 11.5. kello 6.

Paikallinen - 7.5.2021, 15:13

Satakunnan alueellinen tartuntatautien torjunnan työryhmä kokoontui tänään käsittelemään julkisten tilaisuuksien kokoontumisrajoitusten asteittaista lieventämistä. ATTR esittää asiasta alueen yhteisen kannanoton, johon perustuen AVI päättää rajoituksesta.

Paikallinen - 7.5.2021, 14:46

Ässät on tehnyt yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Nikolas Matinpalon kanssa. 22-vuotias puolustaja saapui kesken viime kauden pelaajavaihdon myötä Ilveksestä ja ehti pelata Ässien paidassa 30 ottelua tehoin 1+2 =3.

Paikallinen - 7.5.2021, 14:06

Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkonen asetti syyskuussa 2020 työryhmän, jonka tehtävänä on valmistella Jyrki Kankaan muistomerkin toteuttaminen sille varattuun paikkaan.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Urheilu - 7.5.2021, 13:01

Musan Salaman kausi Suomen Ykkösessä on koronaviruksesta johtuvien erikoisjärjestelyjen takia vihdoin valmis alkamaan. Kauden ensimmäinen ottelu potkaistaan käyntiin Porin Stadionilla sunnuntaina kello 18:30.

Jääkiekko - 7.5.2021, 12:59

Ässät käyttänyt puolustaja Juuso Wallin sopimuksessa olleen option tulevasta kaudesta. 24-vuotiaan puolustajan viime kausi oli loukkaantumisen takia vaikea ja tilille kertyi vain 5 ottelua.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Urheilu - 7.5.2021, 12:45

Porin Pesäkarhut kohtaa tänään illalla harjoitusottelussa rakkaan paikallisvastustajansa Feran Raumalta. Pelinjohtaja Jarkko Pokela kertasi puhelinhaastattelussa joukkueen tuoreimpia kuulumisia sekä ennakoi päivän koitosta.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 7.5.2021, 12:41

Tulevan kesän osalta matkailualalla odotetaan jälleen vilkasta sesonkia. Viime kesänä porukka päätti ulkomaanreissujen sijaan suunnata kotimaan kohteisiin, ja tämä näkyi mm. Yyterissä missä lankonkien päissä olevat kävijälaskurit naputtivat ennätystahtiin.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 7.5.2021, 12:35

Palkitun porilaiskirjailija Arttu Tuomisen uusin teos Vaiettu julkaistiin tänään perjantaina. Kirja jatkaa Delta-sarjaa kolmannella osalla, jossa Porin poliisin etsivien Jari Paloviidan, Linda Toivosen ja Henrik Oksmanin johdolla ratkotaan jälleen rikoksia Porissa.

Paikallinen - 7.5.2021, 10:29

Kaatuneesta betoniautosta valui muutamia litroja dieseliä asfaltille Venatorin teollisuusalueella perjantaina. Tapaus sattui hieman ennen puolta kymmentä ja polttoaine saatiin imeytettyä pelastuslaitoksen toimesta. Tapahtuneesta ei koitunut henkilövahinkoja. 

Paikallinen - 7.5.2021, 8:53

Isomäentiellä tehdään tulevana maanantaina aamuseitsemästä alkaen hulevesiviemärin purkuputken asennustöitä, joiden takia Isomäentie katkaistaan moottoriajoneuvoliikenteeltä välillä Eteläväylä - Astora Areena.

Paikallinen - 7.5.2021, 6:40

Satakunnan alueellinen tartuntatautien torjunnan työryhmä toteaa maakunnan koronatilanteen olevan edelleen hyvä.  Työryhmän kokonaisarvion perusteella Satakunta jatkaa perustasolla, mutta Eura, Eurajoki ja Nakkila ovat leviämisvaiheessa.

Paikallinen - 6.5.2021, 15:37

Ässät on tehnyt jatkosopimuksen hyökkääjä Leevi Viitalan kanssa. Sopimus on mallia 1+1 seuran optiolla.

19-vuotias hyökkääjä pelasi päättyneellä kaudella 12 Liiga-ottelua tehoin 1+4 =5 ja U20 SM-sarjassa 26 ottelua tuottivat tehot 25+10 =35.

Jääkiekko - 6.5.2021, 12:51

Ässät on tehnyt jatkosopimuksen hyökkääjä Samuli Aaltosen kanssa. Sopimus on mallia 2+1 seuran optiolla.

Paikallinen - 6.5.2021, 12:26

Kirjurinluotoon johtavalla Raumansillalla suoritetaan tulevien viikkojen aikana tutkimuksia, joiden avulla selvitetään sillan kuntoa. Töiden ajaksi sillan ajoneuvoliikenne rajataan yhdelle kaistalle ja kevyen liikenteen väylä suljetaan.

Paikallinen - 6.5.2021, 9:52

Ajatuspaja Toivo on laskenut, miten tulevissa aluevaltuustossa paikat jakautuisivat kuntien kesken, jos ne jakautuisivat samassa suhteessa kuin vuoden 2017 kuntavaalien annetut äänet. Selvitys kattoi manner-Suomen sote-alueet Uudenmaan ulkopuolella.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 6.5.2021, 8:33

Äitienpäivä lähestyy ja tämä tietää vuoden toiseksi isointa sesonkia myös Puuvillan Kukassa heti joulun jälkeen. Keväiset kestosuosikit, kuten hortensiat ja ruusut ruukuissa pitävät pintansa ja tietenkin perinteisesti kauniit kimput äidille. Tänä vuonna kimppu saa olla rento ja ilmava.

Paikallinen - 6.5.2021, 6:32

Porin perusturvalautakunta päätti ylimääräisessä kokouksessaan puheenjohtajan ehdotuksesta palauttaa iäkkäiden palveluiden tehostetun palveluasumisen tuottajien hinnankorotusehdotukset uudelleen valmisteluun.