Viesti studioon

studio@radiopori.fi
Perjantai, 1.
heinäkuuta
2022.
Onnittelut -
Lohko

#pori

#radiopori

#pesäkarhut

#some

4.3.2022, 10:04

Tommi Pikkaraisesta FC Jazzin uusi toiminnanjohtaja

Aktiiviurallaan yhden kauden jalkapalloa myös Porissa pelannut Tommi Pikkarainen on FC Jazzin uusi toiminnanjohtaja. FC Jazz kartoitti huolellisesti henkilöitä toiminnanjohtajan tehtävään, kun paikka vapautui vuoden vaihteen jälkeen. Pikkaraisella on pitkä ura pelaajana ja valmentajana. Pikkarainen aloittaa tehtävässä huhtikuun alussa ja lupaa panoksellaan tuoda Poriin lisää futiselämyksiä.

FC Jazzin puheenjohtaja Kari Kaivo-oja kertoo, että vuoden vaihteen jälkeen tutkittiin tarkasti, miten seura etenee toiminnanjohtajan tehtävän täyttämisen osalta,

- Tommi nousi eräässä vaiheessa esiin mielenkiintoisena vaihtoehtona ja nopeasti löysimme yhteisen näkemyksen arvoista sekä toiminnan kehittämisestä. Olemme todella iloisia, että saamme FC Jazziin todella kokeneen jalkapallomaailmaan tuntevan henkilön, jolla on erinomaiset verkostot lajin parissa. Toki sekin oli vain plussaa, että Tommi kertoi kiinnostuksesta asettua puolisonsa kanssa Poriin. Uskonkin, että Tommi tuo täysin uudenlaista sitoutuneisuutta seuran toimintaan.

Tommi Pikkarainen kertoo, että monipuoliset keskustelut seuran kanssa saivat innostumaan uuteen haasteeseen Porissa,

- Näen FC Jazzissa, Porissa ja Satakunnassa paljon potentiaalia. Perusrakenteet seurassa ovat mallillaan ja ihmiset seurayhteisössä ovat sitoutuneita. Seuran visio ja strategia ovat samaan aikaan sekä realistisesti perusarjen työnteossa kiinni, että positiivisella tavalla kehitysorientoituneita. Uskon aidosti seuran tulevaisuuteen. Työtä on edessä valtavasti ja siihen suhtaudun nöyrästi, mutta haaste on hyvin positiivinen.

Huhtikuun alussa aloittava uusi toiminnanjohtaja myöntää, että odottaa homman alkamista lyhyen perehdytyksen jälkeen jo innoissaan ja tavoitteena on kehittää futisväelle lisää elämyksiä,

- Ideoita on kuukausi ennen ensimmäistä työpäivää pää täynnä. Niiden toteuttamiskelpoisuutta sitten voi arvioida matkan varrella, mutta on selvää, että kaikkien uusien asioiden pitää olla tarkkaan harkittuja. Ennen kaikkea niiden on oltava seuran visioita ja strategiaa tukevia. Koen, että seuran kehittämisessä tärkeintä on yhteiseen ymmärrykseen pohjautuvan yhteisen linjan sanoittaminen, selkeyttäminen ja jalkauttaminen. Yhteisöllisyyden ja seuran arvojen tulee näkyä päivittäisessä arjessa. Kun seuran kaikki toiminnot tukevat toisiaan, seura voi kasvaa merkitykseltään suuremmaksi kuin osiensa summa. 

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 1.7.2022, 9:28

Pysäköinninohjaus aloitetaan lauantaina 2. heinäkuuta ja sitä tehdään heinäkuun ajan, jotta alueen pysäköintikapasiteetti saataisiin hyödynnettyä mahdollisimman tehokkaasti.

Paikallinen - 1.7.2022, 8:01

Hallituskatu välillä Selim Palmgreninkatu-Antinkatu suljetaan perjantaina 1. heinäkuuta autoliikenteeltä noin kello 6–16 väliseksi ajaksi.

Autoliikenne on poikki osoitteessa Hallituskatu 7 sijaitsevan saneeraustyömaan rakennustelineiden purkutöiden vuoksi.

Paikallinen - 30.6.2022, 15:24

Korttelifestarit järjestetään tänä vuonna uutena ajankohtana lauantaina 17. syyskuuta. Kaupunkifestarien esiintyjähaku on auki paikallisille bändeille, artisteille ja muille esiintyvän taiteen kyvyille 22.7. asti. 

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Pesäpallo - 30.6.2022, 11:39

Tällä viikolla Radio Porin maanantain pesismakasiinissa vieraana käväisi Pesäkarhujen Tiia Peltonen.

Paikallinen - 30.6.2022, 10:52

Poliisipartio suoritti liikenteenvalvontaa Satakunnankadulla keskiviikkona kello 15 aikaan ja päätti pysäyttää edellään ajaneen, mopoksi oletetun ajoneuvon. Sen kuljettaja päätti kuitenkin lähteä poliisia karkuun.

Paikallinen - 30.6.2022, 10:52

Pelastuslaitos sammutti eilen illalla Boliden Harjavallan rikkihappotehtaan kattorakenteissa syttyneen palon alun. Hälytys Torttilan teollisuusalueelle soitettiin hieman iltakahdeksan jälkeen.

Paikallinen - 29.6.2022, 14:26

Lounais-Suomen poliisi epäilee palvelukeskuksen työntekijää asukkaaseen kohdistuneesta seksuaalisesta väkivallanteosta.

Paikallinen - 29.6.2022, 10:09

Porin kaupunki ja Kela käynnistivät palvelu- ja tilayhteistyöhankkeen, jonka myötä aikuissosiaalityön, kotoutumisen, työllisyyden hoidon ja sosiaaliturvan palvelut löytyvät Porissa saman katon alta vuonna 2024.

Paikallinen - 29.6.2022, 7:31

Pelastuslaitos nosti uima-altaaseen pudonneen metsäkauriin eilen Porin Enäjärvellä. Puolillaan vettä olleeseen altaaseen pudonnut eläin ei päässyt itse ylös, joten pelastuslaitos lassosi sen paloletkulla ja nosti pois altaasta.

Paikallinen - 28.6.2022, 14:05

Tiistaista 28.6. alkaen sote-keskus Cottonin asiointiluukku palvelee supistetuin aukioloajoin arkisin klo 8.30-12. Muina aikoina Cottonin asiointiluukku ei ole avoinna.

Paikallinen - 28.6.2022, 6:34

Porin kaupunginhallitus päätti eilisessä kokouksessaan tukea strategisesti tärkeitä tapahtumia vuoden 2023 alusta alkaen uudella Strategiset tapahtumakumppanuudet -tukimuodolla, joka rahoitetaan Pori Jazzille tähän vuoteen asti tarkoitetusta vuosittaisesta sopimussummassa.

Paikallinen - 27.6.2022, 14:01

Porissa ja Ulvilassa jäi kiinni päihtyneitä kuljettajia torstain ja maanantain välisenä aikana.

Paikallinen - 27.6.2022, 7:45

Porissa Vaasantien (VT 8) ja Ahlaistentien risteyksessä tapahtui aattopäivänä klo 12.30 aikaan liikenneonnettomuus.

Paikallinen - 27.6.2022, 7:30

Poliisin juhannus oli Lounais-Suomen alueella kiireinen. Juhannusaaton aamun ja yön välisenä aikana oli poliisilla 569 tehtävää. Juhannuspäivän aamun ja yön välisenä aikana tehtäviä oli 497 kappaletta. Poliisi näkyi mm.

Paikallinen - 23.6.2022, 14:21

Porin seudun ympäristöterveydenhuollon yhteistoiminta-alueen uimarannoilta 20.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 23.6.2022, 9:16

Porin kaupunki on pyytänyt tarjoukset Jokikeskus-hankkeen toisen vaiheen rakennusurakasta. Tarjouksia saatiin määräaikaan mennessä kolmelta eri toimijalta.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 22.6.2022, 16:42

Porin kauppatorin yleissuunnitelmasta kerätään nyt laajasti palautetta eri sidosryhmiltä. Palautekyselyyn voi vastata elokuun loppuun asti. Yleissuunnitelmaan voi tutustua muun muassa 3D-videon ja 360-kuvien avulla. 

Paikallinen - 22.6.2022, 9:16

Porin seudun ja Etelä-Satakunnan alueella tehdään ilmanlaadun bioindikaattoritutkimus vuosina 2022‒2023. Bioindikaattorilla tarkoitetaan ilmentäjälajia, joka on herkkä jollekin ympäristötekijälle ja kykenee siten ilmaisemaan ympäristön tilaa.

Paikallinen - 21.6.2022, 13:17

Suominen vahvistaa asemaansa vastuullisissa tuotteissa investoimalla yhden tuotantolinjansa parantamiseen Nakkilassa. Investointi on linjassa Suomisen strategian kanssa ja tukee yhtiön visiota olla edelläkävijä vastuullisuudessa.

Paikallinen - 21.6.2022, 10:06

Ympäristöministeriön Vesiensuojelun tehostamisohjelma sekä maa- ja metsätalousministeriö myönsivät reilut 350 000 euroa rahoitusta erilaisiin vesistökunnostuksiin Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa.