Viesti studioon

studio@radiopori.fi
Perjantai, 20.
toukokuuta
2022.
Onnittelut -
Lohko

#pori

#radiopori

#pesäkarhut

#some

29.4.2022, 14:31 – päivitetty 2.5.2022, 7:17

Jaakko Välimaa Porin Ässät ry:n uusi toiminnanjohtaja

Media

Jaakko Välimaa on Porin Ässät ry:n uusi toiminnanjohtaja. Välimaa ottaa vetovastuun välittömästi, sillä edellinen toiminnanjohtaja Jukka Pelkonen siirtyy uusien haasteiden pariin.

36-vuotias Välimaa on Ässien oma kasvatti ja hän on toiminut pitkään Ässien junioritoiminnassa mm. valmennuspäällikön tehtävissä.

- Jaakko Välimaalla on vuosien kokemus Porin Ässistä eri toimenkuvissa, joten hänellä on erittäin laaja näkemys seuran kehitystyöhön. Lisäksi hän tekee suurella patasydämellä töitä ja haluaa kiivaasti kehittää seuraa,

- Merkittävä syy Jaakko Välimaan valinnassa uudeksi toiminnanjohtajaksi on varmistaa urheilustrategian läpivientiä kautta koko Ässien organisaation, Porin Ässät ry:n puheenjohtaja Anne Kuparinen kommentoi.

Jaakko Välimaan myötä junioritoiminnan painopiste siirtyy entistäkin enemmän urheilullisuuden pariin. Patajunnuliiga on Porin Ässät ry:n ykköstuote, josta junioripolku lähtee liikkeelle.

Seuratoiminnan puolella erittäin tärkeässä roolissa ovat toimihenkilöt sekä vapaaehtoiset talkoolaiset sekä koko organisaation ja osaamisen kehittäminen.

- Jaakko Välimaalla on kentän luottamus, hän on hyvin verkostoitunut ja tulee hyvin ihmisten kanssa toimeen, Anne Kuparinen kommentoi.

- Haluan kiittää seuraa luottamuksesta. Ässät on hyvin perinteikäs jääkiekkoseura ja koen, että uudessa toimenkuvassani pääsen parhaiten vaikuttamaan seuran kehittymiseen. Tavoitteena on, että Ässät on jatkossakin yksi Suomen parhaista seuroista, jossa ihmisten on hyvä olla, harrastaa ja kehittyä aina huipulle saakka, Jaakko Välimaa kommentoi.

Jaakko Välimaa jatkaa nykyisessä tehtävässään Ässien U16 – U20 vastuu- ja johtohenkilönä. Välimaa toimii tässä tehtävässä aiemmin julkaistun urheilustrategian mukaisesti ja hyvässä yhteistyössä kehitysjohtaja Tommi Kerttulan kanssa.

- Junioreihin panostaminen jatkuu edelleen strategiamme mukaisesti. Jaakko on tehnyt hyvää työtä U20-U16 ikäluokkien johtamisessa. Meille on muodostuneet hyvät tiimit ja osaaminen sinne. Olen tosi tyytyväinen yhteistyöhömme, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kommentoi.

Jaakko Välimaa siis aloittaa Porin Ässät ry:n toiminnanjohtajana välittömästi. Porin Ässät kiittää edellistä toiminnanjohtajaa Jukka Pelkosta hänen tekemästään työstä koko organisaation hyväksi.

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 19.5.2022, 13:42

Taitaja 2022 -tapahtuma Porissa päättyy tänään. 

Paikallinen - 19.5.2022, 10:28

Porissa jäi kiinni päihtyneitä henkilöauton kuljettajia maanantaina, tiistaina ja torstaina.

Paikallinen - 19.5.2022, 6:56

Koronaepidemia ei edelleenkään ole ohi, mutta varmistettujen koronatapausten ilmaantuvuus jatkaa Satakunnassa laskuaan. Tartuntatautirekisterin perusteella viimeisen kahden viikon ilmaantuvuusluku on 461

Sisältää kuvan
Paikallinen - 18.5.2022, 15:00

Rauma Marine Constructions kertoo valinneensa uudeksi toimitusjohtajakseen diplomi-insinööri Mika Heiskasen. Heiskanen aloittaa tehtävässään kesän jälkeen.

Mika Heiskanen on työskennellyt aiemmin mm. Meyer Turku Oy:ssä sekä Royal Caribbean Cruises Ltd -varustamossa.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 18.5.2022, 13:09

Tapahtuma- ja äänialan yhtiö Äänirasian toinen perustaja ja toimitusjohtaja Kalle Nordling on kuollut. Yrityksen sosiaalisen median tileillä kerrotaan Nordlingin menehtyneen eilen tiistaina aiemmin tapahtuneen sukellusonnettomuuden seurauksena.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 18.5.2022, 10:48

Tulevana lauantaina on luvassa pyöräretki neljälle Porin lintutornille, joissa jokaisessa Porin lintutieteellisen yhdistyksen opas. Rakkaudella porilaisille -tapahtuman järjestää Porin lintutieteellinen yhdistys ja se soveltuu koko perheelle.

Paikallinen - 18.5.2022, 9:18

Kauppakeskus IsoKarhun tarjontaa kasvaa syksyllä Espresso Housella. IsoKarhun ravintolatarjontaa täydentävä yli 200 neliön kahvila avataan kauppakeskuksen katutasossa loka-marraskuussa.

Paikallinen - 18.5.2022, 8:40

Diakonia-ammattikorkeakoulu aloittaa terveydenhoitajien kouluttamisen Satakunnan tarpeisiin. Ensimmäiset terveydenhoitajaopiskelijat aloittavat Porin-kampuksella elokuussa 2023.

Paikallinen - 18.5.2022, 6:57

Sateenkaarimessujen järjestäminen Keski-Porin kirkossa on nyt mahdollista.

Paikallinen - 17.5.2022, 20:00

Suomen Kulttuurirahaston Satakunnan rahasto jakoi apurahoja tänään kaikkiaan 53:lle hakijalle yhteensä 730 000 euroa. Rahaston vuosijuhlaa vietettiin Rakastajat-teatterin Kehräämöllä.

Paikallinen - 17.5.2022, 14:20

Arviolta noin 60-vuotias mies menehtyi pyöräilyonnettomuudessa Kankaanpäässä viime yönä, kertoo Satakunnan Kansa. Mies oli pyöräillyt kevyenliikenteenväylää pitkin kantatie 44:n alittavaan tunneliin, missä mies oli törmännyt tunnelin keskelle sijoitettuun betoniporsaaseen.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 17.5.2022, 14:18

Porilainen vuonna 2019 aloittanut Spear Innovations Oy Ltd on vahvan tunnistuksen ja kulunhallinnan pitkän linjan osaajista koostuva yhtiö. Yksi perustajista on porilainen Antti-Ville Nauha. Kansainvälisen uran Venatorilla tehnyt Nauha sai väylän yrittäjyyteen tehtaan alasajon myötä.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 17.5.2022, 12:46

Hallituskatu välillä Selim Palmgreninkatu-Antinkatu suljetaan keskiviikkona 18. toukokuuta autoliikenteeltä noin kello 7–15 väliseksi ajaksi.

Autoliikenne on poikki osoitteessa Hallituskatu 7 sijaitsevan saneeraustyömaan suojakatoksen purkutöiden vuoksi.

Paikallinen - 17.5.2022, 9:38

Vuoden 2021 Harrastamisen Suomen malli -palkinnon saanut Harrastamisen Porin malli eli Harrastushybridi jatkuu Porin alueen kouluissa myös ensi lukuvuonna. Ryhmät alkavat taas syyskuussa ja jatkuvat koko lukuvuoden 2022–2023 ajan.

Paikallinen - 17.5.2022, 7:10

Eilen Porissa startannut Taitaja22 -tapahtuma aukeaa tänään yleisölle. Tapahtumia riittää aamukahdeksasta iltapäivä viiteen. Tapahtumapaikkoina ovat Porin urheilukeskus, Isomäki ja Länsi-Suomen Pelastusharjoitusalue.

Paikallinen - 16.5.2022, 14:35

Eurajoessa melomassa ollut kuusikymppinen nainen menehtyi lauantaina Euran Kauttualla. Poliisi ja pelastuslaitos saivat tiedon veden varaan joutuneesta naisesta iltapäivällä kello kahden aikaan. Nainen pelastettiin vedestä ja häntä elvytettiin paikan päällä.

Paikallinen - 16.5.2022, 12:39

Lounais-Suomen poliisi tavoitti viikonloppuna useita päihtyneitä kuljettajia liikenteestä Porin ja Euran alueella. Lauantai-iltapäivällä Lounais-Suomen poliisin partio pysäytti Raumalla liikennevalvonnan yhteydessä ajoneuvon, jonka kuljettaja vaikutti päihtyneeltä.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Pesäpallo - 16.5.2022, 12:22

Pesäkarhut starttasi uuden kautensa viime lauantaina kotiottelulla Manse PP:tä vastaan. Samalla ensimmäistä kertaa Porin stadionilla nähtiin myös Turusta kotoisin oleva Ida Lähde.

Paikallinen - 16.5.2022, 7:52

Satakunnan käräjäoikeus aloittaa tänään Nakkilassa tapahtuneen henkirikoksen käsittelyn, kertoo Satakunnan Kansa.

Käsittely koskee tapausta, jossa helmikuun alussa valtatie 2:n läheltä löytyi menehtynyt mies. Ruumislöytöä seurasi myös näyttävä poliisioperaatio.

Paikallinen - 14.5.2022, 22:00

Matti Mattson palkittiin lauantai-iltana Satakunnan Urheilugaalassa maakunnan vuoden 2021 urheilijaksi. Mattsson otti viime vuonna Tokion olympialaisissa pronssimitalin 200 metrin rintauinnista.