Viesti studioon

studio@radiopori.fi
Perjantai, 20.
toukokuuta
2022.
Onnittelut -
Lohko

#pori

#radiopori

#pesäkarhut

#some

21.3.2022, 10:50 – päivitetty 22.3.2022, 8:21

Ässien taloudessa valoa tunnelin päässä: "Toimenpiteistä ylivoimaisesti tärkein on Ässien omistamien jäähalliosakkeiden myynti"

Ässien liikevaihto oli touko-tammikuussa hieman reilu 4,2 miljoona euroa, kun vuosi sitten vastaavana ajankohtana liikevaihto oli noin 3,4 miljoonaa. Liikevaihto kasvoi vertailuajankohtaan nähden 23,9 prosenttia. Lukuihin vaikuttaa merkittävästi se, että viime kaudella otteluita pelattiin enemmän tyhjille katsomoille. Pandemiaa edeltäneeseen kauteen verrattuna Ässien liikevaihto on laskenut vertailuajankohtana 35,8 prosenttia. Euroissa mitattuna laskua on ollut yli 775 000 euroa. Apua Ässät on saanut sekä yhteistyökumppaneilta että tapahtumista. Seura on saavuttanut 102,2 prosenttia viime kauden kokonaismyynnistä, euroissa mitaten yhteistyökumppanimyynti on ollut reilu 1,9 miljoonaa euroa. Tammikuun loppuun mennessä Ässien tapahtumamyynti on noussut 282 prosenttia viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Ässien tapahtumamyynti oli yli 657 000 euroa tammikuun lopussa. 

Vielä kesken olevat tukiasiat sekä jäähalliosakkeiden myynti vaikuttavat vielä yhtiön tulokseen. Ilman näitä tilikauden tappio tulee seuran mukaan olemaan merkittävä.

Tammikuun loppuun mennessä Ässien kotiotteluiden yleisökeskiarvo oli 1487. Yleisörajoitusten vuoksi Ässät ei saanut ottaa yleisöä viiteen kotiotteluun. Ässät ilmoittaa kotiotteluidensa yleisömäärät paikalla olevan katsojamäärän perusteella. Sama käytäntö oli viime kaudella ja sitä ennen Ässät ilmoitti yleisömääräksi myytyjen lippujen lukumäärän.

- Kulunut kolmikuukautisjakso oli haastava. Pandemian vuoksi liiketoimintaamme rajoitettiin merkittävästi ja jouduimme pelaamaan viisi kotiottelua kokonaan ilman yleisöä. Jo ennestään taloustilanteemme on ollut haastava. Otin voimakkaasti kantaa joulukuussa rajoitusten perusteisiin sekä vaadin hallitukselta nopeaa tietoa tukipaketista, joka auttaa ravintola -ja tapahtuma-ajan yrityksiä selviämään rajoitustoimenpiteiden ajan yli. Tätä kirjoitettaessa lopullinen tieto saatikka toimenpiteet eivät ole vieläkään varmistuneet. Luonnollisesti olemmekin tehneet omia toimenpiteitä turvataksemme Porin Ässien tulevaisuuden. Toimenpiteistä ylivoimaisesti tärkein on Ässien omistamien jäähalliosakkeiden myynti Porin kaupungille. Olen erittäin tyytyväinen siihen, kuinka asiat ovat edenneet. Myyntiprosessi on vielä kesken ja tässä vaiheessa en kommentoi asiaa enempää. Lopulliseen tulosennusteeseen vaikuttaa merkittävästi kesken olevat tukiasiat, sekä osakekaupan lopullinen kaupantekoajankohta. Ilman tukia ja osakekauppaa, Ässät tekee merkittävän tappion, Ässien toimitusjohtaja Mikael Lehtinen kommentoi.

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 19.5.2022, 13:42

Taitaja 2022 -tapahtuma Porissa päättyy tänään. 

Paikallinen - 19.5.2022, 10:28

Porissa jäi kiinni päihtyneitä henkilöauton kuljettajia maanantaina, tiistaina ja torstaina.

Paikallinen - 19.5.2022, 6:56

Koronaepidemia ei edelleenkään ole ohi, mutta varmistettujen koronatapausten ilmaantuvuus jatkaa Satakunnassa laskuaan. Tartuntatautirekisterin perusteella viimeisen kahden viikon ilmaantuvuusluku on 461

Sisältää kuvan
Paikallinen - 18.5.2022, 15:00

Rauma Marine Constructions kertoo valinneensa uudeksi toimitusjohtajakseen diplomi-insinööri Mika Heiskasen. Heiskanen aloittaa tehtävässään kesän jälkeen.

Mika Heiskanen on työskennellyt aiemmin mm. Meyer Turku Oy:ssä sekä Royal Caribbean Cruises Ltd -varustamossa.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 18.5.2022, 13:09

Tapahtuma- ja äänialan yhtiö Äänirasian toinen perustaja ja toimitusjohtaja Kalle Nordling on kuollut. Yrityksen sosiaalisen median tileillä kerrotaan Nordlingin menehtyneen eilen tiistaina aiemmin tapahtuneen sukellusonnettomuuden seurauksena.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 18.5.2022, 10:48

Tulevana lauantaina on luvassa pyöräretki neljälle Porin lintutornille, joissa jokaisessa Porin lintutieteellisen yhdistyksen opas. Rakkaudella porilaisille -tapahtuman järjestää Porin lintutieteellinen yhdistys ja se soveltuu koko perheelle.

Paikallinen - 18.5.2022, 9:18

Kauppakeskus IsoKarhun tarjontaa kasvaa syksyllä Espresso Housella. IsoKarhun ravintolatarjontaa täydentävä yli 200 neliön kahvila avataan kauppakeskuksen katutasossa loka-marraskuussa.

Paikallinen - 18.5.2022, 8:40

Diakonia-ammattikorkeakoulu aloittaa terveydenhoitajien kouluttamisen Satakunnan tarpeisiin. Ensimmäiset terveydenhoitajaopiskelijat aloittavat Porin-kampuksella elokuussa 2023.

Paikallinen - 18.5.2022, 6:57

Sateenkaarimessujen järjestäminen Keski-Porin kirkossa on nyt mahdollista.

Paikallinen - 17.5.2022, 20:00

Suomen Kulttuurirahaston Satakunnan rahasto jakoi apurahoja tänään kaikkiaan 53:lle hakijalle yhteensä 730 000 euroa. Rahaston vuosijuhlaa vietettiin Rakastajat-teatterin Kehräämöllä.

Paikallinen - 17.5.2022, 14:20

Arviolta noin 60-vuotias mies menehtyi pyöräilyonnettomuudessa Kankaanpäässä viime yönä, kertoo Satakunnan Kansa. Mies oli pyöräillyt kevyenliikenteenväylää pitkin kantatie 44:n alittavaan tunneliin, missä mies oli törmännyt tunnelin keskelle sijoitettuun betoniporsaaseen.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 17.5.2022, 14:18

Porilainen vuonna 2019 aloittanut Spear Innovations Oy Ltd on vahvan tunnistuksen ja kulunhallinnan pitkän linjan osaajista koostuva yhtiö. Yksi perustajista on porilainen Antti-Ville Nauha. Kansainvälisen uran Venatorilla tehnyt Nauha sai väylän yrittäjyyteen tehtaan alasajon myötä.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 17.5.2022, 12:46

Hallituskatu välillä Selim Palmgreninkatu-Antinkatu suljetaan keskiviikkona 18. toukokuuta autoliikenteeltä noin kello 7–15 väliseksi ajaksi.

Autoliikenne on poikki osoitteessa Hallituskatu 7 sijaitsevan saneeraustyömaan suojakatoksen purkutöiden vuoksi.

Paikallinen - 17.5.2022, 9:38

Vuoden 2021 Harrastamisen Suomen malli -palkinnon saanut Harrastamisen Porin malli eli Harrastushybridi jatkuu Porin alueen kouluissa myös ensi lukuvuonna. Ryhmät alkavat taas syyskuussa ja jatkuvat koko lukuvuoden 2022–2023 ajan.

Paikallinen - 17.5.2022, 7:10

Eilen Porissa startannut Taitaja22 -tapahtuma aukeaa tänään yleisölle. Tapahtumia riittää aamukahdeksasta iltapäivä viiteen. Tapahtumapaikkoina ovat Porin urheilukeskus, Isomäki ja Länsi-Suomen Pelastusharjoitusalue.

Paikallinen - 16.5.2022, 14:35

Eurajoessa melomassa ollut kuusikymppinen nainen menehtyi lauantaina Euran Kauttualla. Poliisi ja pelastuslaitos saivat tiedon veden varaan joutuneesta naisesta iltapäivällä kello kahden aikaan. Nainen pelastettiin vedestä ja häntä elvytettiin paikan päällä.

Paikallinen - 16.5.2022, 12:39

Lounais-Suomen poliisi tavoitti viikonloppuna useita päihtyneitä kuljettajia liikenteestä Porin ja Euran alueella. Lauantai-iltapäivällä Lounais-Suomen poliisin partio pysäytti Raumalla liikennevalvonnan yhteydessä ajoneuvon, jonka kuljettaja vaikutti päihtyneeltä.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Pesäpallo - 16.5.2022, 12:22

Pesäkarhut starttasi uuden kautensa viime lauantaina kotiottelulla Manse PP:tä vastaan. Samalla ensimmäistä kertaa Porin stadionilla nähtiin myös Turusta kotoisin oleva Ida Lähde.

Paikallinen - 16.5.2022, 7:52

Satakunnan käräjäoikeus aloittaa tänään Nakkilassa tapahtuneen henkirikoksen käsittelyn, kertoo Satakunnan Kansa.

Käsittely koskee tapausta, jossa helmikuun alussa valtatie 2:n läheltä löytyi menehtynyt mies. Ruumislöytöä seurasi myös näyttävä poliisioperaatio.

Paikallinen - 14.5.2022, 22:00

Matti Mattson palkittiin lauantai-iltana Satakunnan Urheilugaalassa maakunnan vuoden 2021 urheilijaksi. Mattsson otti viime vuonna Tokion olympialaisissa pronssimitalin 200 metrin rintauinnista.