Mobiiliversio
Urheilu

Jokerit selällään punaisilla matoilla

 

Punaiset joogamatot on levitetty ympäri salia. Niillä joukko miehiä tottelee heidän seassaan kävelevän naisen rauhallisia ohjeita, jotka tulevat sekaisin suomen ja englannin kielellä. "Relax your brain, relax your eyes". Välillä kuuluu napakka "koittakaa keskittyä".
Tuo nainen on Marja Putkisto ja joukko miehiä on Jokereiden jääkiekon liigajoukkue. Jokerit on ottanut harjoitusohjelmaansa Putkiston kehittelemän Method Putkisto -harjoitusmenetelmän. Sen tavoitteena on muun muassa lisätä pelaajan liikkuvuutta ja nopeuttaa palautumista.
Antti-Jussi Niemi, 34, toivottaa uuden lisän harjoitteluun tervetulleeksi.
–Ihan hauska ja mielenkiintoinen setti. Saa mukavasti kroppaa ja lantiota auki.
Niemi tietää kokeneena kiekkoilijana, mitä ikääntyvä kroppa vaatii palautuakseen. Vanhemmalla iällä hän on oppinut kiinnittämään huomiota erityisesti aerobiseen kuntoharjoitteluun. Myös jooga on tullut mukaan Niemen harjoitteluun ja suurilla painoilla tehty punttiharjoittelu on jäänyt vähemmälle.
–Kroppa ei enää palaudu niin kuin nuorella pojalla. Aiemmin ei tarvinnut pelin jälkeen muuta kuin vetää vaatteet päälle. Nykyään täytyy tehdä töitä kropan eteen.

"Venäjällä määrää, ei laatua"

Jokereissa kaudella 1995-96 aloittanut konkaripuolustaja ei näe, että jääkiekkoharjoittelussa olisi tapahtunut suuria muutoksia vuosien varrella. Keskivartalon merkitys kuitenkin ymmärretään Niemen mielestä nykyään paremmin kuin ennen.
Jokereiden kuntoutusvastaava Jarmo Koivisto uskoo, että ohjelman avulla pelaajat kestävät tulevaisuudessa paremmin pelin kasvavia vaatimuksia, muun muassa lantion liikkeen osalta.
Suomen lisäksi Niemi on kiekkoillut Ruotsin, Venäjän ja Pohjois-Amerikan pääsarjoissa. Suurimman kulttuurishokin hän on kokenut itänaapurissa.
–Venäjällä harjoittelussa vallitsi aikamoinen extreme-kulttuuri. Siellä keskityttiin harjoittelussa määrään, ei niinkään laatuun. Suomessa ja Ruotsissa tehdään hyvää laatua sopivalla määrällä.
Maaliskuussa alkavat SM-liigan pudotuspelit muuttavat Niemen mukaan joukkueen harjoittelua.
–Runkosarjan aikana voi harjoitella välillä raskaastikin. Pudotuspeleissä on kuitenkin niin tiivis ottelutahti, että välipäivät menevät lähinnä palautuessa.

STT

Urheilu

Ulkomaat

Talous ja politiikka

(1 päivä 8 tuntia sitten)
(2 päivää 5 tuntia sitten)
(2 päivää 7 tuntia sitten)

Urheilu

Kulttuuri ja viihde

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Petra's Cafe'esta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.