Mobiiliversio
Ulkomaat

Mies sytytti itsensä tuleen Breivikin oikeudenkäynnin ulkopuolella

 

Oslossa mies on sytyttänyt itsensä tuleen oikeustalon luona. Oikeustalossa on meneillään joukkosurmaaja Anders Behring Breivikin oikeudenkäynti.
Poliisin mukaan mies on kuljetettu sairaalahoitoon. Vakavia palovammoja saanut 49-vuotias mies on hoidossa sairaalassa. Miehellä ei ilmeisesti ole yhteyttä Anders Behring Breivikin oikeudenkäyntiin, kertoo uutistoimisto NTB.

 

Mies oli aiemmin yrittänyt tavata oikeustalon lähellä olevassa toimistossa asianajaja Bente Rolia, joka ei kuitenkaan ollut paikalla. Asianajaja Rolilla ei ole tekemistä terrorioikeudenkäynnin kanssa.

Välikohtaus ei vaikuttanut oikeudenkäynnin kulkuun. Oikeudessa jatketaan tänään Utöyan saaren verilöylystä selvinneiden kuulemista.

STT

Ulkomaat

(1 päivä 6 tuntia sitten)
(1 päivä 7 tuntia sitten)
(1 päivä 12 tuntia sitten)
(1 päivä 14 tuntia sitten)
(2 päivää 6 tuntia sitten)
(2 päivää 9 tuntia sitten)
(2 päivää 9 tuntia sitten)
(2 päivää 12 tuntia sitten)
(2 päivää 12 tuntia sitten)

Ulkomaat

Talous ja politiikka

Kulttuuri ja viihde

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.