Mobiiliversio
Ulkomaat

Lada-klassikon valmistus loppuu

 

Aikanaan huippusuositun Lada 2107:n valmistus loppuu. AvtoVAZ-yhtiön mukaan kulmikkaan klassikon kysyntä on romahtanut kuluttajien hamutessa uudempia malleja.
–On aika sanoa hyvästi, yhtiön tiedottaja Igor Burenkov toteaa.
2107 oli päivitetty versio Ladan 2101-perusmallista, joka taas pohjautui italialaiseen Fiat 124:ään.
Lada 2107:n valmistus alkoi vuonna 1982, ja se oli aikanaan neuvostoautotehtaan nopein ja urheilullisin malli. Auton huippunopeus oli peräti 150 kilometriä tunnissa.
Ladoja valmistaa nykyisin venäläisen AvtoVAZin ja ranskalais-japanilaisen Renault-Nissanin yhteenliittymä.

STT

Ulkomaat

(21 tuntia 6 min sitten)
(1 päivä 18 tuntia sitten)
(1 päivä 22 tuntia sitten)

Urheilu

(1 päivä 17 tuntia sitten)
(1 päivä 18 tuntia sitten)
(2 päivää 56 min sitten)
(2 päivää 16 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.