Mobiiliversio
Ulkomaat

Italian poliisi pidätti kaksi Brindisin kouluiskusta

 

Italian poliisi pidätti sunnuntaina kaksi miestä epäiltyinä Brindisin kaupungissa tehdystä pommi-iskusta, kertoivat paikalliset tiedotusvälineet. Kaasupulloista rakennettu voimakas pommi räjähti ammattikoulun edessä lauantaiaamuna ja tappoi yhden 16-vuotiaan tytön ja haavoitti vakavasti viittä muuta.
Sanomalehti Corriere della Seran mukaan epäillyt tunnistettiin valvontakamerakuvista. Toinen heistä on tiettävästi entinen sotilas. Epäiltyjen asunnoissa on tehty kotietsinnät.
–Poliisi pitää iskua terroritekona, kertoi Corriere della Sera.
Mikään ryhmittymä ei toistaiseksi ole ilmoittautunut iskun tekijäksi. Teon mafiayhteyksiä on pohdittu, koska iskun kohteena ollut koulu on nimetty mafian murhaaman kuuluisan tuomarin Giovanni Falconen vaimon mukaan ja koska Brindisi on paikallisen Sacra Corona Unita -mafiaryhmän keskusaluetta.
Mafian sotkeutumista tekoon pidetään kuitenkin epätodennäköisenä, koska iskun kohteena olivat siviilit. Pommia pidetään myös liian karkeatekoisena mafian rakentamaksi.

STT

Ulkomaat

(1 päivä 3 tuntia sitten)
(2 päivää 4 tuntia sitten)
(2 päivää 6 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.