Mobiiliversio
Ulkomaat

Egypti pysäyttää kaasunviennin Israeliin

 

Egyptin energiayhtiöt ovat sanoneet irti sopimuksen kaasunviennistä Israeliin. Sopimuksella oli iso merkitys Israelille.
Egyptissä on kritisoitu voimakkaasti kaasutoimituksia Israeliin.
Kaasunviennin keskeytyksen pelätään kiristävän Israelin ja Egyptin suhteita.
Egyptiläinen kaasuyhtiö kiistää irtisanomisen olleen poliittinen ja sanoo sen johtuneen kauppakiistoista. Israelilaisten ja egyptiläisten energiayhtiöiden välillä on ollut kiistaa muun muassa kaasutoimituksia haitanneista räjäytyksistä. Maiden välistä kaasuputkea on sabotoitu räjäyttämällä useita kertoja.

STT

Ulkomaat

(1 päivä 42 min sitten)
(2 päivää 2 tuntia sitten)
(2 päivää 4 tuntia sitten)
(2 päivää 13 tuntia sitten)

Talous ja politiikka

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.