Mobiiliversio
Talous ja politiikka

Suomalaisten maahanmuuttoasenteet lieventyneet

 

Suomalaisten torjuvat asenteet maahanmuuttoa kohtaan ovat lieventyneet selvästi vuoden takaisesta, käy ilmi Elinkeinoelämän Valtuuskunnan (EVA) kyselystä.
Kyselyn mukaan 43 prosenttia vastaajista ei usko, että maahanmuuttoa tarvitsee helpottaa väestön ikääntymisen vuoksi. Vuosi sitten vastaava lukema oli 56 prosenttia.
Miltei kolmasosa on sitä mieltä, että väestön ikääntyminen ja väheneminen edellyttävät maahanmuuton helpottamista. Vuosi sitten tätä mieltä oli harvempi, eli joka neljäs.
EVAn mukaan suomalaisten suhtautuminen maahanmuuttoon on edelleen varautunutta, mutta viime vuosien talouskriisin vanavedessä kiristyneet asenteet ovat palautuneet vuotta 2008 edeltäneelle tasolle.
Tulokset perustuvat lähes 1300 vastaajan vastauksiin tammikuussa tehdyssä kyselyssä.

STT

Talous ja politiikka

(1 päivä 39 min sitten)
(1 päivä 3 tuntia sitten)
(1 päivä 21 tuntia sitten)
(1 päivä 21 tuntia sitten)
(2 päivää 1 tunti sitten)

Urheilu

(1 päivä 20 tuntia sitten)
(1 päivä 21 tuntia sitten)
(2 päivää 3 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.