Mobiiliversio
Talous ja politiikka

Sokerivero ei ehdi vielä ensi vuodelle

 

Hallituksen kaavailema sokerivero voi tulla voimaan aikaisintaan vuonna 2014, arvioi valtiovarainministeriö.

Hallitus on pyrkinyt siihen, että vero voitaisiin ottaa käyttöön jo ensi vuoden alusta.
Sokeriverosta ei ministeriön mukaan päätetä vielä budjettiriihessä, koska asian valmistelu on pahasti kesken.

Jos sokerivero tulisi voimaan, veronalaisia olisivat makeisten ja jäätelön lisäksi myös muut herkut, kuten keksit ja leivonnaiset. Vero saattaisi koskea myös jogurtteja ja muroja.

STT

Talous ja politiikka

(1 päivä 1 tunti sitten)
(1 päivä 4 tuntia sitten)
(1 päivä 4 tuntia sitten)
(1 päivä 5 tuntia sitten)
(2 päivää 1 tunti sitten)

Suosituimmat tänään

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.