Mobiiliversio
Talous ja politiikka

Niinistön Ruotsin-vierailu alkoi, Haukio edusti sinivalkoisissa

 

Presidentti Sauli Niinistön ja hänen puolisonsa Jenni Haukion Ruotsin-vierailu on alkanut vastaanottoseremonioilla tuulisessa mutta aurinkoisessa Tukholmassa.
Presidenttipari ajoi hevossaattueessa yhdessä Ruotsin kuningasparin kanssa Kuninkaanlinnaan. Linnan sisäpihalla kuultiin Ruotsin ja Suomen kansallislaulut, ja presidentti tarkasti yhdessä kuninkaan kanssa kunniakomppanian.
Kuninkaanlinnan sisäpihalle oli päästetty yleisöksi Tukholman ruotsinsuomalaisen koulun oppilaita, jotka vakuuttivat tulleensa paikalle vapaaehtoisesti.
–Halusin nähdä, miltä se presidentti näyttää, sanoi 13-vuotias Erika Simola.
–Joo, ihan hyvältä näytti, kommentoi samanikäinen Andreas Winborg.
Jenni Haukio oli pukeutunut isänmaalliseen henkeen sinivalkoisiin väreihin. Hänen yllään oli sininen jakkupuku ja hiuksissaan valkoinen kukkahiuskoriste. Myös käsilaukku oli valkoinen.
Samoissa väreissä edusti myös ryhmäkuvaan osallistunut Ruotsin kruununprinsessa Victoria, jolla oli Haukion tavoin sinisävyinen asu ja valkoinen hiuskoriste.
Presidenttipari syö parhaillaan lounasta Kuninkaanlinnassa kuningasparin kanssa. Kuninkaanlinnasta Niinistö siirtyy tapaamaan muun muassa pääministeri Fredrik Reinfeldtiä, ja Haukio vierailee Modernin taiteen museossa yhdessä kuningatar Silvian kanssa.

STT

Talous ja politiikka

(23 tuntia 52 min sitten)
(1 päivä 12 tuntia sitten)
(1 päivä 12 tuntia sitten)
(1 päivä 23 tuntia sitten)
(2 päivää 23 tuntia sitten)
(3 päivää 19 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.