Mobiiliversio
Satakunta

Taloudessa käänne parempaan

Satakunnan kehitysnäkymät ovat muun maan lailla parantuneet kevään tilanteeseen verrattuna. Positiivista kehitystä on tapahtunut mm. massa- ja paperiteollisuuden suhdanteissa sekä kaupan ja rakentamisen aloilla. Elintarvikealalla kehitys on ollut Satakunnassa koko ajan vakaata.

Työttömien määrä on pienempi kuin vuosi sitten. Myös lomautettujen määrä on pudonnut vuodessa liki 600:lla. Nuorten työttömyys on alkuvuonna alentunut vuoden takaiseen tilanteeseen verrattuna vajaalla sadalla.

Pitkäaikaistyöttömyys sen sijaan jatkoi kasvuaan Satakunnassa. Yhtäjaksoisesti yli vuoden työttömänä olleita oli heinäkuun lopussa runsaat 2400, mikä on lähes 400 enemmän kuin vuosi sitten.

Kokonaisuutena arvioiden Satakunnan näkymät ovat selvästi kirkastuneet keväästä, joskin tilanteen palautuminen suhdannetaantumaa edeltävälle ajalle saattaa kestää kauan.

Radio Pori

Satakunta

Satakunta

(1 tunti 46 min sitten)
(1 päivä 44 min sitten)
(1 päivä 4 tuntia sitten)

Talous ja politiikka

Urheilu

(5 tuntia 29 min sitten)
(2 päivää 3 tuntia sitten)
(2 päivää 8 tuntia sitten)

Kulttuuri ja viihde

(1 päivä 4 tuntia sitten)
(1 päivä 4 tuntia sitten)
(2 päivää 11 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Petra's Cafe'esta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.