Viesti studioon

studio@radiopori.fi
Perjantai, 24.
maaliskuuta
2017.
Onnittelut -
Lohko

#pori

#radiopori

#pesäkarhut

#some

30.1.2017, 15:04 – päivitetty 30.1.2017, 16:07

Marika Hannukainen Pesäkarhujen junioripäälliköksi

Media

Porinn Pesäkarhut on kutsunut seuran junioripäälliköksi Marika Hannukaisen. Hannukainen on aiemmin toiminut seurassa erinäisissä tehtävissä vuodesta 2010 lähtien. Vuodesta 2013 alkaen hän on toiminut Pesäkarhujen tiedottajana.

Junioripäällikön palkkaaminen määräajaksi mahdollistui, kun seura kohdensi kesän 2016 Etenee-leiristä saamansa pääoman ja Pesäpalloliiton myöntämän 10 000 euron tukisumman tähän palkkaukseen.

– Olen pari vuotta sitten hoitanut Pesäkarhujen junioripuolen asioita, joten kaikki pestiin kuuluvat asiat eivät sinänsä tule täysin uutena. Tämän ja seuran tiedottajana toimimiseni myötä suurin osa junioriväestämme ovat myös jo entuudestaan tuttuja, mikä tulee varmasti helpottamaan tehtävään siirtymisessä, Hannukainen kertoo seuran tiedotteessa.

Hannukaisen päätehtävänä tulee olemaan mm. seuran junioripuolen juoksevien asioiden hoitaminen ja harrastajamäärän kasvattaminen.

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 23.3.2017, 16:47

Arkkihiippakunnan papit ja lehtorit ovat tänään valinneet Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulin uudeksi pappisasessoriksi Porin Teljän seurakunnan kirkkoherra Kaisa Huhtalan. Hän sai 39,2 % annetuista äänistä. Äänestysprosentti oli 44,3 %. Vaalin tulos on vahvistamaton.

Paikallinen - 23.3.2017, 14:39

Kirjanpitäjänä Kokemäen Kova-Väen Pesäpallo ry:ssä toiminut nainen kavalsi yhdistyksen varoja 37 650 euroa, kertoo Satakunnan Kansa. Kavallukset ovat tapahtuneet 2011-2016 välisenä aikana, jolloin syytetty toimi yhdistyksen kirjanpitäjänä ja rahastonhoitajana.

Paikallinen - 23.3.2017, 14:32

Pori Energian asiakaspalveluun on tullut kyselyitä viime päivien aikana, joissa asiakkaat ovat kertoneet heille soittaneista sähkötarkastajista, kertoo Pori Energia. Tarkastajina esiintyneet henkilöt ovat tiedustelleet kiinteistöön ja sähkömittaukseen liittyviä asioita.

Paikallinen - 23.3.2017, 12:57

Suomen ympäristökeskus on valinnut maaliskuun Hinku-teon palkinnonsaajaksi Kauppakeskus Puuvillan, joka hyödyntää maalämpöä, hukkalämpöä ja maajäähdytystä toimintansa pyörittämiseen. Palkintoraati arvostaa kauppakeskuksen pyrkimyksiä energiaomavaraisuuteen ja energian säästöön.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 23.3.2017, 12:29

Porin Teatterin päänäyttämön remontti on aikataulussa. Restaurointimestari Jaana Finnbergin mukaan Arkkitehtitoimisto Küttnerin suunnitelmien myötä teatterirakennuksen ilme rakentuu 1800-luvun lopun uusrenesanssin muottiin.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 23.3.2017, 11:04

Talvi on ollut Satakunnassa ja Varsinais-Suomessa teiden päällysteiden kulumisen kannalta pääosin todella paha ja nastarenkaat ovat kuluttaneet päällysteitä paljon.

Paikallinen - 23.3.2017, 9:24

Pysäköidyn henkilöauton vasempaan etuoveen törmättiin Porin Urheilutiellä Karhuhallin päädyssä. Törmäys sattui viime lauantaina jääkiekko-ottelun aikana kello 17–21 välillä. Asiasta jotain tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä Porin poliisin puhelinnumeroon 050 456 4963.

 

Paikallinen - 23.3.2017, 8:26

Porissa järjestetään tänään torstaina kaksi kunnallisvaalipaneelia. Porin Yrittäjät järjestävät paneelin otsikolla ”Yrittäjyys – Porin elinvoimatekijä” Rantakartanossa kello 14 – 16. Keskustelemassa on porilaisia kuntavaaliehdokkaita, sekä Porin ja Satakunnan Yrittäjien asiantuntijoita. 

Sisältää kuvan
Muut - 23.3.2017, 7:14

Porilaispyöräilijä Lotta Lepistö otti kauden avausvoittonsa Belgiassa järjestetyssä Dwars Door Vlaanderen -kevätklassikossa. 114 kilometrin kilpailu poljettiin kuudennen kerran ja reitillä nähtiin kevään kilpailuille tyypillisiä mukulakiviosuuksia ja kapeita teitä. 

Sisältää kuvan
Paikallinen - 23.3.2017, 6:31

Lounais-Suomen poliisilaitos on selvittänyt laajan omaisuusrikossarjan, jota se on syksystä alkaen tutkinut Porissa ja lähikunnissa. Tutkittavana olleita rikoksia on Porin lisäksi tapahtunut Raumalla, Noormarkussa ja Luvialla.

Paikallinen - 22.3.2017, 15:44

Yli 60-vuotias mies on saanut Satakunnan käräjäoikeudelta kuuden ja puolen vuoden vankeusrangaistuksen useista lapsiin kohdistuneista seksirikoksista, kertoo Yle Pori

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 22.3.2017, 14:07

Katujen kevätpuhdistusta ollaan saamassa Porissa täyteen vauhtiin. Viime viikolla kävelykadulta puhdistettiin suurimmat hiekat ja tällä viikolla puhdistetaan suurimpia teitä.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 22.3.2017, 13:34

Porin Ässien markkinointipäällikkö Jaakko Ruusunen piipahti kahvivieraana. Tunnin aikana laitettiin nippuun Harjavallan nimeen vannovan urheilullisen miehen historiaa ja nykyisyyttä. Haastattelu on tehty torstaina 16.3.2017, jolloin Porin Ässien pudotuspelijatkosta ei ollut vielä tietoa.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 22.3.2017, 13:13

Itäpuistossa on positiivista pöhinää päällänsä avajaisten merkeissä tänä keväänä.

Paikallinen - 22.3.2017, 12:58

Valmet Automotive on tehnyt sopimuksen Mercedes-Benzin seuraavan sukupolven kompaktiluokan auton valmistamisesta Uudenkaupungin tehtaalla.

Investoinnin arvo on kymmeniä miljoonia euroja. Tuotanto käynnistyy ensi vuoden lopulla. Tilaus on tuomassa Uuteenkaupunkiin 1000 uutta työpaikkaa.

Paikallinen - 22.3.2017, 9:15

Porin 2018 asuntomessujen tiedottajan tehtävään jätettiin yhteensä 40 hakemusta. Hakijoista kuusi haastateltiin ja tehtävään valittiin porilainen Tiina Lehtonen. Hän on aloittanut työnsä maaliskuussa.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 22.3.2017, 8:54

Porin Teatteri peruuttaa kaksi maalaiskomedia Avioliittosimulaattorin esitystä. Keskiviikkoillan ja torstaipäivän esitykset peruuntuvat sairastapauksen vuoksi. 

Muut - 22.3.2017, 6:59

Karhujen ja Welhojen ensimmäinen finaaliottelu salibandyn Divarissa päättyi porilaistappioon tiistai-iltana. Kuopiolaiset voittivat avauspelin maalein 4-1.

Paikallinen - 22.3.2017, 6:37

Porin kaupunki tekee vuosittaisen ympäristökatselmuksen 4. – 8. huhtikuuta. Kierros keskittyy Liinaharjan ja Tiiliruukin kaupunginosiin. Sen aikana kiinnitetään huomiota rakennusten kuntoon ja luvanvaraisuuteen sekä piha- ja yleisten alueiden siisteyteen.

Paikallinen - 21.3.2017, 14:45

Ennakkotiedoista huolimatta poliisi ei kerrokaan vielä tänään esitutkinnasta, jonka aiheena ovat Porin palveluliikelaitoksen entisen johtajan Kaj Kainulaisen epäillyt väärinkäytökset, kertoo Satakunnan Kansa.