Mobiiliversio
Kulttuuri ja viihde

Jorma Kääriäisen tiet vievät elokuvamusiikkiin tällä kertaa

 

Kaikki tiet vievät kuulemma Roomaan. Jorma Kääriäisen ja Riku Niemi Orchestran albumi Kaikki tiet vie puolestaan syvälle elokuva- ja viihdemusiikin syövereihin.
Agents-yntyeen kanssa pitkän ja ansiokkaan uran tehnyt Kääriäinen on toiminut Riku Niemi Orchestran solistina jo kuusi vuotta.
–Se on ollut antoisaa aikaa. Se vain harmittaa, että tässähän tuntuu olevan suorastaan liikaakin vapaa-aikaa. Niin mielellään tämän orkesterin kanssa esiintyisi enemmänkin, Kääriäinen hehkuttaa.
Hän sanoo jännittävänsä ennen jokaista esiintymistä – kaikkien näiden vuosien jälkeenkin.
–Mutta ei siitä tarvitse eroon päästäkään, hän lisää.
Suuren orkesterin intron kajahtaessa solistin korviin jännitys kuitenkin laukeaa ja laulaja ajautuu jonkin sortin hurmioon.
–Sitä ajattelee silloin, että se olen todellakin minä, joka tuonne kohta menee laulamaan tuon orkesterin kanssa. Se orkesteri nimittäin toimii, vaikka minut kannettaisiin pois lavalta. Toimisi silloin luultavasti jopa paremmin, Kääriäinen huvittuu.

Bondia ja Kummisetää

Kääriäinen nautti vuosistaan Agentsin kanssa suuresti. Riku Niemen ison orkesterin kanssa konsertoiminen saattaa silti olla jopa helpompaa kuin perinteisen pop-yhtyeen kokoisen Agentsin kanssa esiintyminen.
–Ison orkesterin kanssa solisti ei joudu samalla tavalla esille, keikoilla ei synny tyhjiä tuokioita. Jos vaikkapa joudun röyhtäisemään kesken kappaleen, suuresta orkesterista löytyy heti korvaaja täyttämään tyhjän tilan. Autetaan toisiamme, puolin ja toisin, Kääriäinen muotoilee.
Kaikki tiet muodostui lopulta perin elokuvamusiikkihenkiseksi albumiksi. Useampikin levyn kappaleista on napattu valkokankaan klassikoista.
– Niin on, mutta se oli puhdas vahinko. Kävimme Rikun kanssa läpi kappalelistaamme, siinä samalla sitä karsien. Lopulta jäi jäljelle tämä levytetty biisinippu. Vasta siinä vaiheessa huomasimme, että "oho, levyllehän on tulossa todella paljon musiikkia elokuvista".
Elokuvista napatut kappaleet venyvät Kummisedästä Bond-tunnelmiin. Niiden alkuperäisiin esittäjiin lukeutuvat muun muassa Doris Day ja Matt Monro.
–Siinä vain kävi niin, että nämä elokuvista otetut kappaleet tuntuivat sopivimmilta. Ne ovat sopivasti tuttuja, mutta eivät kuitenkaan liian tuttuja.

Kerralla purkkiin

Kaikki tiet kuulostaa kokonaisuudelta, jonka tekemiseen on käytetty runsaasti aikaa.
–Vaan kun ei käytetty. Levy on itse asiassa tehty hyvinkin nopeasti, meille jäi studiossa suorastaan ylimääräistä aikaa.
–Lauloin periaatteessa jokaisen kappaleen sisään ensimmäisellä otolla. Orkesteri toimi soittopuolella samaan tyyliin. Tämä on siis loppujen lopuksi lähes livelevy, solisti pohdiskelee.
Kääriäisen luulisi kuuntelevan paljon musiikkia, mutta näin ei kuulemma ole.
–Nytkään en ole kuunnellut kuin syksyisten lehtien havinaa ja sateen ropinaa. Minähän en levyjä kuuntele, jos ei ole pakko. Ja pakollistahan ei ole mikään muu kuin verojen maksaminen.
Ei kai Kääriäinen sentään ole voinut olla kuuntelematta suuren idolinsa Elvis Presleyn levyjä?
–En ole kuunnellut niitäkään. Miksi olisin? Sen homman hoidin jo lapsuudessa. En myöskään kuuntele koskaan omia levyjäni. Minkä ihmeen takia minä niitä kuuntelisin, Lahden Elvis kysyy.

STT

Kulttuuri ja viihde

(1 päivä 10 tuntia sitten)
(3 päivää 10 tuntia sitten)
(1 viikko 19 tuntia sitten)
(1 viikko 1 päivä sitten)
(1 viikko 2 päivää sitten)
(1 viikko 2 päivää sitten)
(1 viikko 5 päivää sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Petra's Cafe'esta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.