Mobiiliversio
Kotimaa

Veljeksiä ja iäkästä äitiä epäillään Subutexin tuonnista

 

Kahta veljestä ja heidän iäkästä äitiään epäillään yli 5000 Subutex-tabletin salakuljetuksesta ja edelleen välittämisestä. Tullin tiedotteen mukaan veljesten epäillään hankkineen Subutexia lähinnä Pariisista ja Lontoosta vuosina 2009–2011.

Epäillyillä veljeksillä on tilillään lukuisia aiempia rikoksia. Heidän eläkkeellä olevalla äidillään taas ei ole aiempaa rikostaustaa.

Poliisin ja tullin tutkinnan perusteella äidillä olisi ollut keskeinen rooli Subutex-hankintojen rahoituksessa, matkajärjestelyissä sekä Subutexia sisältävien postipakettien vastaanotossa.
Veljekset ja äiti ovat olleet vangittuina tutkinnan vuoksi. Muita epäiltyjä rikoskokonaisuudessa on 14. Juttu on määrä käsitellä Pirkanmaan käräjäoikeudessa keväällä.

STT

Kotimaa

(8 tuntia 35 min sitten)
(2 päivää 10 tuntia sitten)
(2 päivää 11 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Petra's Cafe'esta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.