Mobiiliversio
Kotimaa

TS: Vaarallisia tuotteita poistetaan myynnistä aiempaa enemmän

Vaarallisia tuotteita joudutaan poistamaan kauppojen hyllyiltä huomattavasti aiempaa enemmän. Turun Sanomien mukaan takaisinvetojen määrä on lähes tuplaantunut viime vuodesta.
Turvatekniikan keskus Tukes on tänä vuonna määrännyt 36 takaisinvetoa, kun määrä on aiemmin ollut noin 20 vuodessa. Luvuista puuttuvat sähkölaitteet.
Tukesista kerrotaan, että poistojen kasvanut määrä on ainakin osittain seurausta tehostuneesta valvonnasta.
Myös elintarvikkeiden takaisinvedot ovat yleistyneet. Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran mukaan niitä on ollut tänä vuonna jo noin 40 eli neljännes enemmän kuin koko viime vuonna.
Tänä vuonna takaisin on vedetty muun muassa vokkivihanneksia, joista löytyi hiiri, mannasuurimoita joiden joukossa oli metallipalasia ja makkaraa josta löytyi muovia.
Takaisinvedettävä tuote on aina luokiteltu selkeästi vaaralliseksi.

 

http://www.ts.fi/online/kotimaa/158434.html

STT

Kotimaa

Satakunta

(2 tuntia 28 min sitten)
(1 päivä 1 tunti sitten)
(1 päivä 5 tuntia sitten)

Talous ja politiikka

Urheilu

(6 tuntia 11 min sitten)
(2 päivää 4 tuntia sitten)
(2 päivää 9 tuntia sitten)

Kulttuuri ja viihde

(1 päivä 5 tuntia sitten)
(1 päivä 5 tuntia sitten)
(2 päivää 12 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Petra's Cafe'esta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.