Mobiiliversio
Kotimaa

TS: Äidin masennuslääkitys saattaa riskeerata sikiön

 

Odottavan äidin masennuslääkitys saattaa heikentää sikiön terveyttä, kirjoittaa keskiviikon Turun Sanomat. Laajassa kansainvälisessä tutkimuksessa selvitetään, kuinka yleisiä neurologiset kehityshäiriöt ovat lapsilla, jotka ovat sikiöaikana altistuneet SSRI-lääkkeille.
–Eläinkokeet viittaavat siihen, että sikiön keskushermosto voi olla herkkä lääkkeille jo keskiraskaudesta alkaen, sanoo erikoislääkäri Heli Malm Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin Huslabista.
Turun Sanomien mukaan noin 4–6 prosenttia raskaana olevista naisista käyttää masennuslääkkeitä. Vielä 2000-luvun alussa heitä oli vain noin prosentin verran.
Erityisesti SSRI-lääkkeitä käyttää yhä useampi, koska niillä on vähemmän haittavaikutuksia kuin vanhoilla lääkkeillä. SSRI-lääkkeet lisäävät mielialaan vaikuttavan serotoniinin pitoisuutta aivoissa.

STT

Kotimaa

(8 tuntia 31 min sitten)
(2 päivää 10 tuntia sitten)
(2 päivää 11 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Petra's Cafe'esta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.