Mobiiliversio
Kotimaa

Pirkanmaalla, Savossa ja Lahden seudulla suurimmat saderiskit

 

Rankkoja sateita voi tulla lähes päivittäin jo sateista kärsineillä alueilla Satakunnassa, Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla sekä Keski-Suomessa. Alueilla on tällä viikolla vielä paikoittaisia tulvia.

Suurin riski huomattaviin sateisiin tänään on Etelä- ja Pohjois-Savossa, Pirkanmaalla ja Päijät-Hämeessä. Ilmatieteen laitoksen runsaan sateen varoitus on voimassa myös Keski-Suomessa ja Kanta-Hämeessä. Koko viikosta odotetaan sateista isossa osassa maata.

Ilmatieteen laitokselta päivystävä meteorologi Eveliina Tuovinen kertoo, että sateet ovat kuurosateita. Kuurosateet ovat jonoutumassa Tampereen länsipuolella ja Lahden tienoilla. Näillä seuduilla on suurin riski isolle sademäärälle. Sateet vähenevät illalla auringon laskettua.

Sademäärä lasketaan runsaaksi, jos vuorokaudessa sataa vähintään 50 millimetriä vettä.
Suomen ympäristökeskuksen mukaan tulvatilanne on toistaiseksi helpottanut. Jalasjärven, Karvian ja Kristiinankaupungin alueella virtaamat ovat kääntyneet tai kääntymässä laskuun.
Maan keskiosiin ennustetut runsaat sateet voivat aiheuttaa äkkitulvia varsinkin Keski-Suomessa. Siellä maaperä on edellisten sateiden jäljiltä märkää.

STT

Kotimaa

(1 päivä 19 tuntia sitten)
(1 päivä 20 tuntia sitten)
(2 päivää 20 tuntia sitten)
(2 päivää 21 tuntia sitten)
(2 päivää 21 tuntia sitten)

Toimitukselta

Mitä mieltä olet Radio Porista, näitkö jotakin mielenkiintoista tai haluatko kertoa kuulumisistasi? Voit lähettää kommenttisi suoraan studioon TÄÄLLÄ.

Radio Pori kutsuu mielenkiintoisen ja ajankohtaisen vieraan keskustelemaan kahvikupposen äärelle joka torstai. Suora lähetys Ice Cream Housen terassilta kello 13.00-14.00. Aiemmat ohjelmat voit kuunnella TÄÄLLÄ.