Viesti studioon

studio@radiopori.fi
Perjantai, 24.
maaliskuuta
2017.
Onnittelut -
Lohko

#pori

#radiopori

#pesäkarhut

#some

20.3.2017, 11:06 – päivitetty 21.3.2017, 10:41

Ässien tilikausi todennäköisesti plussalle - ensi kauden suunnittelu jo käynnissä

Media

Porin Ässien kausi päättyi Liigan osalta viime lauantaina, kun Ilves teki maalin ensimmäisessä jatkoerässä noin neljän minuutin pelin jälkeen. Pelaajat saivat pakata kamansa ja lähteä perinteiselle reissulle kauden päätteeksi. 

Porin Ässien toimitusjohtaja Eeva Perttula kertoo lauantain jättäneen tietynlaisen tyhjyyden, kun kiekko lipui Andyn längistä sisään ja kevään "Taistele Ässät"-huudot vaimenivat Perttulan ympärillä seisomakatsomossa.

- Kun sai kuitenkin hetken asiaa sulateltua, niin kiitollisuus nousi pintaan, että sai tämän huuman kokea ensimmäistä kertaa. Ei voi olla kuin kiitollinen tästä kokemuksesta ja siitä, että on saanut mukana Ässä-perheessä olla, summaa Perttula.

Tilikausi plussalle

Porin Ässien tilikausi päättyy huhtikuun lopussa ja tässä vaiheessa näyttää siltä, että tilikausi on jäämässä plussan puolelle. Maaliskuun alussa tehdyissä alustavissa laskemissa oli mukana yksi pudotuspeliottelu, jonka myötä tulos olisi jo ollut positiivinen. Kahden pudotuspeliottelun myötä tilanne on vieläkin parempi.

- Odotellaan vielä, että tuleeko Liigalta jotain mahdollisia tulokseen positiviisesti tai negatiivisesti vaikuttavia asioita tai kuluja, niin ollaan viisaampia. Joka tapauksessa tulos on parempi kuin viime kaudella, sanoo Perttula.

Astora Areenan konttorissa arki jatkuu ja katseet on jo käännetty ensi kauteen lauantaisen pudotuspelitappion jälkeen. Ensi kaudella juhlitaan Porin Ässien 50-vuotisjuhlavuotta ja vuonna 2018 tulee kuluneeksi neljäkymmentä vuotta vuoden 1978 mestaruudesta.

- Ottelutapahtuman kehittäminen ja elämysten luominen on tärkeässä roolissa ensi kautta ajateltaessa, vaikka peli toki pidetään pääroolissa, jatkaa Eeva Perttula.

Alustavan kalenterin mukaan 50-vuotisjuhlagaala on luvassa 8. syyskuuta.

Eeva Perttulan haastattelu ohessa.

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 23.3.2017, 16:47

Arkkihiippakunnan papit ja lehtorit ovat tänään valinneet Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulin uudeksi pappisasessoriksi Porin Teljän seurakunnan kirkkoherra Kaisa Huhtalan. Hän sai 39,2 % annetuista äänistä. Äänestysprosentti oli 44,3 %. Vaalin tulos on vahvistamaton.

Paikallinen - 23.3.2017, 14:39

Kirjanpitäjänä Kokemäen Kova-Väen Pesäpallo ry:ssä toiminut nainen kavalsi yhdistyksen varoja 37 650 euroa, kertoo Satakunnan Kansa. Kavallukset ovat tapahtuneet 2011-2016 välisenä aikana, jolloin syytetty toimi yhdistyksen kirjanpitäjänä ja rahastonhoitajana.

Paikallinen - 23.3.2017, 14:32

Pori Energian asiakaspalveluun on tullut kyselyitä viime päivien aikana, joissa asiakkaat ovat kertoneet heille soittaneista sähkötarkastajista, kertoo Pori Energia. Tarkastajina esiintyneet henkilöt ovat tiedustelleet kiinteistöön ja sähkömittaukseen liittyviä asioita.

Paikallinen - 23.3.2017, 12:57

Suomen ympäristökeskus on valinnut maaliskuun Hinku-teon palkinnonsaajaksi Kauppakeskus Puuvillan, joka hyödyntää maalämpöä, hukkalämpöä ja maajäähdytystä toimintansa pyörittämiseen. Palkintoraati arvostaa kauppakeskuksen pyrkimyksiä energiaomavaraisuuteen ja energian säästöön.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 23.3.2017, 12:29

Porin Teatterin päänäyttämön remontti on aikataulussa. Restaurointimestari Jaana Finnbergin mukaan Arkkitehtitoimisto Küttnerin suunnitelmien myötä teatterirakennuksen ilme rakentuu 1800-luvun lopun uusrenesanssin muottiin.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 23.3.2017, 11:04

Talvi on ollut Satakunnassa ja Varsinais-Suomessa teiden päällysteiden kulumisen kannalta pääosin todella paha ja nastarenkaat ovat kuluttaneet päällysteitä paljon.

Paikallinen - 23.3.2017, 9:24

Pysäköidyn henkilöauton vasempaan etuoveen törmättiin Porin Urheilutiellä Karhuhallin päädyssä. Törmäys sattui viime lauantaina jääkiekko-ottelun aikana kello 17–21 välillä. Asiasta jotain tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä Porin poliisin puhelinnumeroon 050 456 4963.

 

Paikallinen - 23.3.2017, 8:26

Porissa järjestetään tänään torstaina kaksi kunnallisvaalipaneelia. Porin Yrittäjät järjestävät paneelin otsikolla ”Yrittäjyys – Porin elinvoimatekijä” Rantakartanossa kello 14 – 16. Keskustelemassa on porilaisia kuntavaaliehdokkaita, sekä Porin ja Satakunnan Yrittäjien asiantuntijoita. 

Sisältää kuvan
Muut - 23.3.2017, 7:14

Porilaispyöräilijä Lotta Lepistö otti kauden avausvoittonsa Belgiassa järjestetyssä Dwars Door Vlaanderen -kevätklassikossa. 114 kilometrin kilpailu poljettiin kuudennen kerran ja reitillä nähtiin kevään kilpailuille tyypillisiä mukulakiviosuuksia ja kapeita teitä. 

Sisältää kuvan
Paikallinen - 23.3.2017, 6:31

Lounais-Suomen poliisilaitos on selvittänyt laajan omaisuusrikossarjan, jota se on syksystä alkaen tutkinut Porissa ja lähikunnissa. Tutkittavana olleita rikoksia on Porin lisäksi tapahtunut Raumalla, Noormarkussa ja Luvialla.

Paikallinen - 22.3.2017, 15:44

Yli 60-vuotias mies on saanut Satakunnan käräjäoikeudelta kuuden ja puolen vuoden vankeusrangaistuksen useista lapsiin kohdistuneista seksirikoksista, kertoo Yle Pori

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 22.3.2017, 14:07

Katujen kevätpuhdistusta ollaan saamassa Porissa täyteen vauhtiin. Viime viikolla kävelykadulta puhdistettiin suurimmat hiekat ja tällä viikolla puhdistetaan suurimpia teitä.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 22.3.2017, 13:34

Porin Ässien markkinointipäällikkö Jaakko Ruusunen piipahti kahvivieraana. Tunnin aikana laitettiin nippuun Harjavallan nimeen vannovan urheilullisen miehen historiaa ja nykyisyyttä. Haastattelu on tehty torstaina 16.3.2017, jolloin Porin Ässien pudotuspelijatkosta ei ollut vielä tietoa.

Sisältää kuvanSisältää ääntä
Paikallinen - 22.3.2017, 13:13

Itäpuistossa on positiivista pöhinää päällänsä avajaisten merkeissä tänä keväänä.

Paikallinen - 22.3.2017, 12:58

Valmet Automotive on tehnyt sopimuksen Mercedes-Benzin seuraavan sukupolven kompaktiluokan auton valmistamisesta Uudenkaupungin tehtaalla.

Investoinnin arvo on kymmeniä miljoonia euroja. Tuotanto käynnistyy ensi vuoden lopulla. Tilaus on tuomassa Uuteenkaupunkiin 1000 uutta työpaikkaa.

Paikallinen - 22.3.2017, 9:15

Porin 2018 asuntomessujen tiedottajan tehtävään jätettiin yhteensä 40 hakemusta. Hakijoista kuusi haastateltiin ja tehtävään valittiin porilainen Tiina Lehtonen. Hän on aloittanut työnsä maaliskuussa.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 22.3.2017, 8:54

Porin Teatteri peruuttaa kaksi maalaiskomedia Avioliittosimulaattorin esitystä. Keskiviikkoillan ja torstaipäivän esitykset peruuntuvat sairastapauksen vuoksi. 

Muut - 22.3.2017, 6:59

Karhujen ja Welhojen ensimmäinen finaaliottelu salibandyn Divarissa päättyi porilaistappioon tiistai-iltana. Kuopiolaiset voittivat avauspelin maalein 4-1.

Paikallinen - 22.3.2017, 6:37

Porin kaupunki tekee vuosittaisen ympäristökatselmuksen 4. – 8. huhtikuuta. Kierros keskittyy Liinaharjan ja Tiiliruukin kaupunginosiin. Sen aikana kiinnitetään huomiota rakennusten kuntoon ja luvanvaraisuuteen sekä piha- ja yleisten alueiden siisteyteen.

Paikallinen - 21.3.2017, 14:45

Ennakkotiedoista huolimatta poliisi ei kerrokaan vielä tänään esitutkinnasta, jonka aiheena ovat Porin palveluliikelaitoksen entisen johtajan Kaj Kainulaisen epäillyt väärinkäytökset, kertoo Satakunnan Kansa.